Pravidelná linka z ČR
Přes sezónu funguje pravidelné linkové spojení mezi Prahou, Brnem a Svatou Helenou (Banát). Je to nejpohodlnější a pro malé skupiny nebo jednotlivce i nejlevnější způsob jak se dostat do některé z vesnic v Banátu. Pan Hrůza zajistí i ubytování a stravování ve Svaté Heleně (tel.: +420 777277339). Dopravu turistů po vesnicích zajišťuje pan Petr Hrůza ze Svaté Heleny (tel.: +40729285659).

www.expreshruza.cz      
více

 

Nový web o Banátu
najdete na adrese: www.visitbanat.com

Lanýže na Rovensku!
Už šestým rokem žije na Rovensku odvážná mladá dvojice z Prahy. Zastavte se u Robina a Nataši a dozvíte se zajímavosti o sběru lanýžů v Rumunsku. Můžete ochutnat delikatesy z lanýžů, které sami vyrábějí a prodávají anebo u nich můžete zrelaxovat u pravidelného cvičení jógy. Více o lanýžích na www.rawtruffle.com

Vyjížďky na koních
Ve vesnicích Svatá Helena, Rovensko a Gerník jsou pro turistické vyjížďky k dispozici koně a česká se
dla. V každé vesnici je také možnost domluvit si výlet (třeba i s piknikem) na voze – doporučujeme!

Foto                                       letáček
více

Nově vyznačené trasy
Dobrovolníci vyznačili dvě nové atraktivní turistické trasy. Modrou z Rovenska na Svinecea Mare (32 km) a na Šumicu (63 km) a zelenou z Bígru na Svinecea Mare. Všechny české vesnice jsou již propojené kvalitní českou turistickou značkou a nově najdete všechny trasy a vesnice i na webu mapy.cz.

                                                  Více

Banát s CK Kudrna
Máte rádi vůni sena, zpěv cvrčků a balkánské slunce? Pak se vydejte na dovolenou do českých vesnic v rumunském Banátu. Čeká vás autentické vesnické prostředí s domácí stravou a pruhovanými peřinami. Možnost využít i služeb CK Kudrna.
Na prodejnách CK Kudrna v Praze a v Brně jsou k prodeji nejnovější mapy Banátu z roku 2014 a tamtéž máte možnost zakoupit i čerstvě vydaného průvodce Banátem (dotisk 2015).

Nová trasa
Již v minulém roce jsme vyznačili novou modrou značku vedoucí od Kulhavé skály (u Svaté Heleny) na čevernou značku vedoucí do Gerníku. Teď můžete pohodlně propojit trek z Gerníku na Helenu, nebo obráceně, s návštěvou skalního mostu Kulhavá skála a jeskyně Vranovec. Stejně tak je nově vyznačená trasa z Rovenska do obce Sicheviţa a od Turecké díry do obce Moldoua Noua (obě modré). Všechny trasy jsou na mapy.cz!!
mapka

Asfaltka na Eibenthal
Do Eibenthalu vybudovala rumunská správa novou a kvalitní asfaltovou cestu. Vede ale nikoliv kolem gotické věže Františka Malého, ale po tzv. "štrece", kudy kdysi vedla eibenthalská úzkorozchodka. Když jedete z Moldovy, minete první odbočku na Eibenthal a po asi 1,5 km je most a za ním vpravo odbočuje nová asfaltka.
                                                                                       Mapka

Bylinky v Banátu
Banátské bylinky mají díky čistému životnímu prostředí v okolí Dunajské soutěsky mimořádnou kvalitu a sílu, která nemá obdoby. Vyskoušejte si jejich sběr nebo si kupte bylinné čaje od domácích.                                                                            Více

Banát v médiích
Penzion z každé chalupy
- článek pro časopis Rozvojovka, Ivo Dokoupil, 21. 2. 2017
Dokumenty TV Stream 2015
- soubor unikátních dokumentů o historii a současném životě krajanů

Masopust 2014
- dokument ČTV o tradici masopustu na Gerníku
Festival Banát 2013
- krátký dokument o rockovém festivale na Eibenthale
Vítr, který zplenil zemi
- dokument České televize z cyklu Intolerance, září 2012
Rozhovor pro Český rozhlas 2
- rozhovor s Ivo Dokoupilem, 1. 3. 2012
Banát - země našich předků

- článek v časopise Moje Země 01/2012, Ivo Dokoupil, leden 2012
Bohatství nemá žádný smysl
- rozhovor s Ivem Dokoupilem pro ekonomický týdenník E15, 14. 10. 2011
Reportáž České televize o výstavbě větrných elektráren v Banátu
(srpen 2011, online vysílání ČTV)
Rozhovor pro Radiožurnál
- Lucie Výborná zpovídá Ivo Dokoupila, 20. 4. 2011, v ZIP formátu zde
Dinosaurus pod Svatou Helenou
- film, který získal první cenu na přehlídce dokumentárních filmů v Ústí nad Labem.
Kosmopolis (jak se podniká v Banátu)

- dokument České televize, květen 2010


       Archív všech článků a pořadů

Kde žijí banátští Češi?
Všech šest ryze českých vesnic se nachází na karpatských hřebenech rozkládajících se nad soutěskou Dunaje.

zvětšit
další mapy


Nově (2016) najdete všechny trasy a vesnice i na webu mapy.cz, kam je zanesli dobrovolníci sdružení kolem hospody U mevěda na Eibenthale.

Seriál o Banátu
Internetová televize Stream.cz natočila několik zasvěcených dokumentů o životě i historii banátských Čechů. Tento seriál dokumentů vyhrál jednu z hlavních cen festivalu Tourfilm Karlovy Vary 2015. Dokumenty najdete zde.
 

Pronajměte si
chalupu
V každé vesnici je k dispozici několik chalup k pronájmu pro dlouhodobější pobyty. Taky máme k pronájmu salaše pro romantické pobyty.         

                                                
       katalog

TRASY NA NETU!
Všechny značené turistické trasy a všechny vesnice s možnostmi ubytování najdete i na webu mapy.cz, kam je zanesli dobrovolníci sdružení kolem hospody U mevěda na Eibenthale.

Historická trať Oravita-Anina

Projeďte se po staré rakouské trati Oravita - Anina z roku 1842. Odjezd z Aniny v 11.15, cena 10 Lei, informace zde.

COVID v Banátu
V českých vesnicích naštěstí pandemie neřádí v takovém rozsahu jako v domovině. Aktuální informace o možnostech cest do Rumunska najdete na webu Ministerstva zahraničí.
 

Nové muzeum na Gerníku
V banátské obci Gerník vzniklo unikátní vlastivědné muzeum dokumentující způsob života banátských Čechů v minulosti. Muzeum je otevřeno po dohodě s panem ředitelem Boudou (tel.:+40729856474, e-mail: josefmudra@yahoo.com) nebo panem knihovníkem Josefem Merhautem (e-mail: josef.merhaut@seznam.cz), vstupné je dobrovolné. Fotografie z muzea zde.


 

Motorkáři a čtyřkolkáři!
Tak jako i u nás patří čtyřkolky a terénní motorky pouze na cesty pro motorová vozidla a ne na cesty polní či do lesa. V terénu zůstávají po těžkých strojích erozní rýhy nemluvě o tom, že jejich hlučný provoz ruší obyvatele vesnic i ostatní turisty. Nevyužívejte proto slabosti rumunských zákonů a raději zůstaňte se svým strojem doma na cvičné louce. Respektujte prosím proto tuto skutečnost a neničte prostředí českých vesnic, které se navíc nacházejí na území nebo v blízkosti Přírodního parku Železná vrata. Pokuta za vjezd do lesa je na území Přírodního parku 5000 lei. Informace parku najdete zde.

Banátský Ášrám
buduje Ondřej Landa na Šumici. Staňte se součástí a přijeďte splynout s přírodou :) Informace o nejližších turnusech najdete zde anebo přímo na stránkách.
 

Pomožte zabránit zániku české komunity v Banátu!

Člověk v tísni vyhlásil sbírku s cílem podpořit aktivity vedoucí k zachování unikátní krajanské komunity v rumunském Banátu. Pomožte i vy zachránit odkaz osmi generací českých předků, kteří v horách nad Dunajem 191 roků tvrdě pracovali a vybudovali zde šest českých vesnic! Prostředky jsou používány na údržbu turistických tras, na nákup sedel, tisk etiket a školení krajanů Letos budeme například pokračovat i ve výuce sběru bylin a začínáme s programem výuky výroby bylinkových sýrů.

Na „Fond rozvoje Banátu“ mohou lidé přispět na sbírkovém kontě 59445944/0300 nebo poslat SMS ve tvaru "DMS Banat" na číslo 87777.
více o sbírce čtěte zde facebook_icon


Film ČTV o možnostech rozvoje Banátu byl vysílán v rámci pořadu Kosmopolis.


 

Festival Banát 2021
Festival české kultury v Rumunsku se bude letos konat ve dnech 18. až 22. srpna 2021.

Festivalový web
Archiv festivalů

Dokument o festivalu 2013                                 


První český penzion v Banátu"U Medvěda"
ve vesnici Eibenthal s kompletními službami pro turisty s působností po celém Banátu nabízí:
expedice pro školy
• organizace zájezdů a pobytů pro cyklisty a turisty
• kompletní nabídka rybářského programu na Dunaji u Eibentálu
• stylové ubytování v rybářské baště
50 m od Dunaje

                    www.dovolena-banat.cz

 

Kniha vzpomínek
Vynikající lidový vypravěč Josef Kocman z Eibentálu, znalec banátské i eibentálské historie vydal knihu svých vzpomínek.
                                         Více

Práce v Rumunsku
České firmy hledají neustále obchodní zástupce z řad krajanů, kteří umí dobře komunikovat v obou jazycích. Jejich nabídky aktualizujeme zde.

Kniha o historii Banátu!
Ambiciózní projekt místních učitelů pojednává o fenoménu „český Banát“ v dosud nebývalé časové i tematické šíři. Dlouho očekávané podrobné pojednání o historii banátských Čechů. Váz., 464 stran, na 700 fotografií, map a tabulek.
                                        Více

Komiks o Banátu
Netradiční komiks, jehož děj se odehrává v krajanských vesnicích v Banátu. Ileana z Kluže spolu se svou pražskou kamarádkou Petrou objevuje českou menšinu v rumunském Banátu a své zážitky z vesnic zachycuje akvarelovými kresbami. Místní lidé a jejich příběhy jsou tak zaznamenány v neobvyklém cestovním deníku.
                                                       Více

 


Romantická dovolená

Máte rádi vůni sena, zpěv cvrčků a balkánské slunce? Pak se vydejte na dovolenou do českých vesnic v rumunském Banátu. Čeká vás autentické vesnické prostředí s domácí stravou a pruhovanými peřinami.Krajané

V roce 1823 se po Dunaji vydali čeští kolonisté do tehdejšího pohraničního pásma rakouské monarchie, aby zde v horách založili vesnice a těžili dřevo. Dnes jich tady žije kolem 2000 v  šesti ryze českých vesnicích (Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr, Šumice).

Turistika

Nádherně členitý karpatský masiv rozkládající se nad Dunajem nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku i pro cykloturistiku. České vesnice jsou propojeny značenými turistickými cestami, které vedou kolem nejatraktivnějších míst, kolem jeskyní, vodních mlýnků a krasových kaňonů. Dunajská soutěska nabízí nejenom úchvatné výlety, ale i možnost rybářských pobytů u krajanů.


Tradice

Do dnešních dnů si krajané v Banátu uchovali zvyky a tradice, které si přivezli z domova. Ve vesnicích se proto domluvíte čistou češtinou, hospodyňky vám nabídnou české koláče a řízky a večer spočinete v babičkovských duchnách. Během pobytu můžete hospodáři pomoci hrabat seno, kosit a mlátit obilí, péct chleba nebo mlít na kamenných mlýncích.


Příroda


Šetrné tradiční zemědělství zachovalo neporušenou krajinu s množstvím živočichů i vzácných rostlin a s výhledy, které připomínají Ladovy obrázky. Množství jeskyní, krasových potůčků, skalních útvarů tvoří společně se zachovalou lidovou architekturou salaší a vesnic unikátní prostředí ideální pro odpočinek, rekreační sport nebo rodinnou rekreaci.

Doprava

Bezpečně se sem můžete vydat jak s cestovní kanceláří, tak i po svých vlakem, autobusem nebo autem. Rumunsko je dnes stejně bezpečnou zemí jako naše republika. Můžete se ubytovat přímo u krajanů, pronajmout si svůj vlastní domek z vepřovic, toulat se kolem vesnic nebo si jet zarybařit k Dunaji. 
 

 

 

Během svého pobytu u krajanů se chovejte jako pozorní, uctiví a nenápadní hosté, abyste příliš nenarušili unikátní atmosféru českých vesnic. Vaše návštěva v roli platícího turisty by měla být pro krajany i pro nádhernou přírodu Banátu přínosem.

V rámci projektu rozvoje šetrné turistiky pro společnost Člověk v tísni o. p. s. zhotovil Ivo Dokoupil
 (ivo.dokoupil zavináč tiscali.cz).
Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů veřejné diplomacie..

© Společnost Člověk v tísni o.p.s., 2021