Pravidelná linka z ČR
Přes sezónu funguje pravidelné linkové spojení mezi Prahou, Brnem a Svatou Helenou (Banát). Je to nejpohodlnější a pro malé skupiny nebo jednotlivce i nejlevnější způsob jak se dostat do některé z vesnic v Banátu. Pan Hrůza zajistí i ubytování a stravování ve Svaté Heleně (tel.: +420 777277339). Dopravu turistů po vesnicích zajišťuje pan Petr Hrůza ze Svaté Heleny (tel.: +40729285659).

www.expreshruza.cz      
více

 

Nový web o Banátu
najdete na adrese: www.visitbanat.com

Lanýže na Rovensku!
Už šestým rokem žije na Rovensku odvážná mladá dvojice z Prahy. Zastavte se u Robina a Nataši a dozvíte se zajímavosti o sběru lanýžů v Rumunsku. Můžete ochutnat delikatesy z lanýžů, které sami vyrábějí a prodávají anebo u nich můžete zrelaxovat u pravidelného cvičení jógy. Více o lanýžích na www.rawtruffle.com

Vyjížďky na koních
Ve vesnicích Svatá Helena, Rovensko a Gerník jsou pro turistické vyjížďky k dispozici koně a česká se
dla. V každé vesnici je také možnost domluvit si výlet (třeba i s piknikem) na voze – doporučujeme!

Foto                                       letáček
více

Nově vyznačené trasy
Dobrovolníci vyznačili dvě nové atraktivní turistické trasy. Modrou z Rovenska na Svinecea Mare (32 km) a na Šumicu (63 km) a zelenou z Bígru na Svinecea Mare. Všechny české vesnice jsou již propojené kvalitní českou turistickou značkou a nově najdete všechny trasy a vesnice i na webu mapy.cz.

                                                  Více

Banát s CK Kudrna
Máte rádi vůni sena, zpěv cvrčků a balkánské slunce? Pak se vydejte na dovolenou do českých vesnic v rumunském Banátu. Čeká vás autentické vesnické prostředí s domácí stravou a pruhovanými peřinami. Možnost využít i služeb CK Kudrna.
Na prodejnách CK Kudrna v Praze a v Brně jsou k prodeji nejnovější mapy Banátu z roku 2014 a tamtéž máte možnost zakoupit i čerstvě vydaného průvodce Banátem (dotisk 2015).

Nová trasa
Již v minulém roce jsme vyznačili novou modrou značku vedoucí od Kulhavé skály (u Svaté Heleny) na čevernou značku vedoucí do Gerníku. Teď můžete pohodlně propojit trek z Gerníku na Helenu, nebo obráceně, s návštěvou skalního mostu Kulhavá skála a jeskyně Vranovec. Stejně tak je nově vyznačená trasa z Rovenska do obce Sicheviţa a od Turecké díry do obce Moldoua Noua (obě modré). Všechny trasy jsou na mapy.cz!!
mapka

Asfaltka na Eibenthal
Do Eibenthalu vybudovala rumunská správa novou a kvalitní asfaltovou cestu. Vede ale nikoliv kolem gotické věže Františka Malého, ale po tzv. "štrece", kudy kdysi vedla eibenthalská úzkorozchodka. Když jedete z Moldovy, minete první odbočku na Eibenthal a po asi 1,5 km je most a za ním vpravo odbočuje nová asfaltka.
                                                                                       Mapka

Bylinky v Banátu
Banátské bylinky mají díky čistému životnímu prostředí v okolí Dunajské soutěsky mimořádnou kvalitu a sílu, která nemá obdoby. Vyskoušejte si jejich sběr nebo si kupte bylinné čaje od domácích.                                                                            Více

Banát v médiích
Penzion z každé chalupy
- článek pro časopis Rozvojovka, Ivo Dokoupil, 21. 2. 2017
Dokumenty TV Stream 2015
- soubor unikátních dokumentů o historii a současném životě krajanů

Masopust 2014
- dokument ČTV o tradici masopustu na Gerníku
Festival Banát 2013
- krátký dokument o rockovém festivale na Eibenthale
Vítr, který zplenil zemi
- dokument České televize z cyklu Intolerance, září 2012
Rozhovor pro Český rozhlas 2
- rozhovor s Ivo Dokoupilem, 1. 3. 2012
Banát - země našich předků

- článek v časopise Moje Země 01/2012, Ivo Dokoupil, leden 2012
Bohatství nemá žádný smysl
- rozhovor s Ivem Dokoupilem pro ekonomický týdenník E15, 14. 10. 2011
Reportáž České televize o výstavbě větrných elektráren v Banátu
(srpen 2011, online vysílání ČTV)
Rozhovor pro Radiožurnál
- Lucie Výborná zpovídá Ivo Dokoupila, 20. 4. 2011, v ZIP formátu zde
Dinosaurus pod Svatou Helenou
- film, který získal první cenu na přehlídce dokumentárních filmů v Ústí nad Labem.
Kosmopolis (jak se podniká v Banátu)

- dokument České televize, květen 2010


       Archív všech článků a pořadů

Kde žijí banátští Češi?
Všech šest ryze českých vesnic se nachází na karpatských hřebenech rozkládajících se nad soutěskou Dunaje.

zvětšit
další mapy


Nově (2016) najdete všechny trasy a vesnice i na webu mapy.cz, kam je zanesli dobrovolníci sdružení kolem hospody U mevěda na Eibenthale.

Seriál o Banátu
Internetová televize Stream.cz natočila několik zasvěcených dokumentů o životě i historii banátských Čechů. Tento seriál dokumentů vyhrál jednu z hlavních cen festivalu Tourfilm Karlovy Vary 2015. Dokumenty najdete zde.
 

Pronajměte si
chalupu
V každé vesnici je k dispozici několik chalup k pronájmu pro dlouhodobější pobyty. Taky máme k pronájmu salaše pro romantické pobyty.         

                                                
       katalog

TRASY NA NETU!
Všechny značené turistické trasy a všechny vesnice s možnostmi ubytování najdete i na webu mapy.cz, kam je zanesli dobrovolníci sdružení kolem hospody U mevěda na Eibenthale.

Historická trať Oravita-Anina

Projeďte se po staré rakouské trati Oravita - Anina z roku 1842. Odjezd z Aniny v 11.15, cena 10 Lei, informace zde.

COVID v Banátu
V českých vesnicích naštěstí pandemie neřádí v takovém rozsahu jako v domovině. Aktuální informace o možnostech cest do Rumunska najdete na webu Ministerstva zahraničí.
 

Nové muzeum na Gerníku
V banátské obci Gerník vzniklo unikátní vlastivědné muzeum dokumentující způsob života banátských Čechů v minulosti. Muzeum je otevřeno po dohodě s panem ředitelem Boudou (tel.:+40729856474, e-mail: josefmudra@yahoo.com) nebo panem knihovníkem Josefem Merhautem (e-mail: josef.merhaut@seznam.cz), vstupné je dobrovolné. Fotografie z muzea zde.


 

Motorkáři a čtyřkolkáři!
Tak jako i u nás patří čtyřkolky a terénní motorky pouze na cesty pro motorová vozidla a ne na cesty polní či do lesa. V terénu zůstávají po těžkých strojích erozní rýhy nemluvě o tom, že jejich hlučný provoz ruší obyvatele vesnic i ostatní turisty. Nevyužívejte proto slabosti rumunských zákonů a raději zůstaňte se svým strojem doma na cvičné louce. Respektujte prosím proto tuto skutečnost a neničte prostředí českých vesnic, které se navíc nacházejí na území nebo v blízkosti Přírodního parku Železná vrata. Pokuta za vjezd do lesa je na území Přírodního parku 5000 lei. Informace parku najdete zde.

Penzion z každé chalupy
Než pojedete do Banátu tak si přečtěte článek o zásadách a smyslu rozvoje šetrné turistiky v krajanských vesnicích. Psáno v únoru 2017 pro časopis Rozvojovka.
 
Článek zde.

 

Pomožte zabránit zániku české komunity v Banátu!

Člověk v tísni vyhlásil sbírku s cílem podpořit aktivity vedoucí k zachování unikátní krajanské komunity v rumunském Banátu. Pomožte i vy zachránit odkaz osmi generací českých předků, kteří v horách nad Dunajem 191 roků tvrdě pracovali a vybudovali zde šest českých vesnic! Prostředky jsou používány na údržbu turistických tras, na nákup sedel, tisk etiket a školení krajanů Letos budeme například pokračovat i ve výuce sběru bylin a začínáme s programem výuky výroby bylinkových sýrů.

Na „Fond rozvoje Banátu“ mohou lidé přispět na sbírkovém kontě 59445944/0300 nebo poslat SMS ve tvaru "DMS Banat" na číslo 87777.
více o sbírce čtěte zde facebook_icon


Film ČTV o možnostech rozvoje Banátu byl vysílán v rámci pořadu Kosmopolis.


 

Festival Banát 2021
Festival české kultury v Rumunsku se bude letos konat ve dnech 18. až 22. srpna 2021.

Festivalový web
Archiv festivalů

Dokument o festivalu 2013                                 


První český penzion v Banátu"U Medvěda"
ve vesnici Eibenthal s kompletními službami pro turisty s působností po celém Banátu nabízí:
expedice pro školy
• organizace zájezdů a pobytů pro cyklisty a turisty
• kompletní nabídka rybářského programu na Dunaji u Eibentálu
• stylové ubytování v rybářské baště
50 m od Dunaje

                    www.dovolena-banat.cz

 

Kniha vzpomínek
Vynikající lidový vypravěč Josef Kocman z Eibentálu, znalec banátské i eibentálské historie vydal knihu svých vzpomínek.
                                         Více

Práce v Rumunsku
České firmy hledají neustále obchodní zástupce z řad krajanů, kteří umí dobře komunikovat v obou jazycích. Jejich nabídky aktualizujeme zde.

Kniha o historii Banátu!
Ambiciózní projekt místních učitelů pojednává o fenoménu „český Banát“ v dosud nebývalé časové i tematické šíři. Dlouho očekávané podrobné pojednání o historii banátských Čechů. Váz., 464 stran, na 700 fotografií, map a tabulek.
                                        Více

Komiks o Banátu
Netradiční komiks, jehož děj se odehrává v krajanských vesnicích v Banátu. Ileana z Kluže spolu se svou pražskou kamarádkou Petrou objevuje českou menšinu v rumunském Banátu a své zážitky z vesnic zachycuje akvarelovými kresbami. Místní lidé a jejich příběhy jsou tak zaznamenány v neobvyklém cestovním deníku.
                                                       Více

 


Romantická dovolená

Máte rádi vůni sena, zpěv cvrčků a balkánské slunce? Pak se vydejte na dovolenou do českých vesnic v rumunském Banátu. Čeká vás autentické vesnické prostředí s domácí stravou a pruhovanými peřinami.Krajané

V roce 1823 se po Dunaji vydali čeští kolonisté do tehdejšího pohraničního pásma rakouské monarchie, aby zde v horách založili vesnice a těžili dřevo. Dnes jich tady žije kolem 2000 v  šesti ryze českých vesnicích (Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr, Šumice).

Turistika

Nádherně členitý karpatský masiv rozkládající se nad Dunajem nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku i pro cykloturistiku. České vesnice jsou propojeny značenými turistickými cestami, které vedou kolem nejatraktivnějších míst, kolem jeskyní, vodních mlýnků a krasových kaňonů. Dunajská soutěska nabízí nejenom úchvatné výlety, ale i možnost rybářských pobytů u krajanů.


Tradice

Do dnešních dnů si krajané v Banátu uchovali zvyky a tradice, které si přivezli z domova. Ve vesnicích se proto domluvíte čistou češtinou, hospodyňky vám nabídnou české koláče a řízky a večer spočinete v babičkovských duchnách. Během pobytu můžete hospodáři pomoci hrabat seno, kosit a mlátit obilí, péct chleba nebo mlít na kamenných mlýncích.


Příroda


Šetrné tradiční zemědělství zachovalo neporušenou krajinu s množstvím živočichů i vzácných rostlin a s výhledy, které připomínají Ladovy obrázky. Množství jeskyní, krasových potůčků, skalních útvarů tvoří společně se zachovalou lidovou architekturou salaší a vesnic unikátní prostředí ideální pro odpočinek, rekreační sport nebo rodinnou rekreaci.

Doprava

Bezpečně se sem můžete vydat jak s cestovní kanceláří, tak i po svých vlakem, autobusem nebo autem. Rumunsko je dnes stejně bezpečnou zemí jako naše republika. Můžete se ubytovat přímo u krajanů, pronajmout si svůj vlastní domek z vepřovic, toulat se kolem vesnic nebo si jet zarybařit k Dunaji. 
 

 

 

Během svého pobytu u krajanů se chovejte jako pozorní, uctiví a nenápadní hosté, abyste příliš nenarušili unikátní atmosféru českých vesnic. Vaše návštěva v roli platícího turisty by měla být pro krajany i pro nádhernou přírodu Banátu přínosem.

V rámci projektu rozvoje šetrné turistiky pro společnost Člověk v tísni o. p. s. zhotovil Ivo Dokoupil
 (ivo.dokoupil zavináč tiscali.cz).
Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů veřejné diplomacie..

© Společnost Člověk v tísni o.p.s., 2021