DÁRKY

Čím potěšíte krajany při návštěvě v Banátu

 
Banátští krajané uvítají jakoukoli drobnost, která jim připomíná jejich starou vlast (pohlednice, kalendář, tužky, knihy, sešity, diáře). Oblíbené jsou dobroty pro děti (čokolády, bonbóny, žvýkačky), ale i pro dospělé (kakao, káva, pivo, sušené droždí, koření). Žádané je kvalitní české nářadí (kleště, hřebíky na kování koní, pilky) a základní léky, kterých je ve vesnicích stálý nedostatek. Hospodyni potěšíte kvalitní českou bonboniérou, děti cukrovinkami stejně jako kdekoliv jinde na světě. Ceněným dárkem jsou fotografie, které krajanům pošlete po příjezdu domů. Oblíbené jsou rovněž videokazety s českými filmy a pohádkami nebo audiokazety s dechovkou nebo s moderním popíkem pro mladé. Vhodným dárkem mohou být i semínka zeleniny - veškerou zeleninu si krajané vypěstují sami. Čtení knih není bohužel mezi krajany příliš rozšířeno.

Pokud se vážněji zamýšlíte nad tím, jak krajanům pomoci, povívejte se na konkrétní projekty, které vaši pomoc možná potřebují (zde).
 

Během svého pobytu u krajanů se chovejte jako pozorní, uctiví a nenápadní hosté, abyste příliš nenarušili unikátní atmosféru českých vesnic. Vaše návštěva v roli platícího turisty by měla být pro krajany i pro nádhernou přírodu Banátu přínosem.


V rámci projektu rozvoje agroturistiky pro Společnost Člověk v tísni zhotovil Ivo Dokoupil (ivo.dokoupil zavináč tiscali.cz)

© Společnost Člověk v tísni, 2003