KNIHY A MAPY

pojednávající o českých vesnicích Banátu

 

 


Matěj Hořava: Pálenka, prózy z Banátu


Rumunsko. Banát. Odlehlé hory nad Dunajem. Vesničky, v nichž už téměř dvě století žijí čeští krajané. Svět, ve kterém se zastavil čas. Do jedné z těchto vesnic přijíždí mladý učitel z Moravy. Přijíždí, aby zapomněl. Ale každodenní realitu venkovského života a nesmělé pokusy začlenit se do uzavřené komunity mu postupně čím dál tím více zastiňují právě neodbytné vzpomínky. V odloučenosti a samotě, uprostřed omamných banátských scenerií jako by náhle každá maličkost upomínala na dětství, trpká léta strávená v gymnastické tělocvičně, ztracené ženy, cesty, útěky...

 

Recenzenty oceněná kniha povídek jednoho z banátských učitelů.
Více o knize zde.

Počet stran 124, váz.
ISBN 978-80-7491-404-1

Cena: 199 Kč

 

 

 


Michal Pavlásek: S motykou a Pánem Bohem
Po stopách českých evangelíků ve Vojvodině


Pojednává o duchovním světu komunity českých reformovaných evangelíků,

kteří v polovině 19. století odešli do dnešního Srbska v jihovýchodní

Evropě z jižní Moravy a dodnes zde potomky těchto migrantů najdeme. Kniha

vznikla na základě dlouhodobého výzkumu v obci Veliké Srediště a z části se

jedná o memoárovou knihu díky její hlavní postavě - Josefy Klepáčkové (otec

pocházel ze známé Svaté Heleny z rumunského Banátu, ale rod Klepáčků bychom

nalezli i mezi krajany v Bulharsku).
 

První kapitola knihy je pro vás k dispozici (ke čtení i stažení zdarma) zde:

Další informace o knize zde.


Etnologický ústav AV ČR, v.v.i., 2015.
Cena: 250 Kč

 

 


NÝČKO V BANÁTU / DOLKY-N TREI STRAIE


Netradiční komiks, jehož děj se odehrává v krajanských vesnicích v Banátu. Ileana z Kluže spolu se svou pražskou kamarádkou Petrou objevuje českou menšinu v rumunském Banátu a své zážitky z vesnic zachycuje akvarelovými kresbami. Místní lidé a jejich příběhy jsou tak zaznamenány v neobvyklém
cestovním deníku. Vzniklá kniha poutavě vypráví nejen o dvousetletém úsilí této osobité české komunity o uchování své kulturní identity, ale i o jejím životě v současném Banátu 21. století.Ilustrace: Ileana Surducan
Scénář: Petra Dobruská, Ileana Surducan, 2014
Překlad z rumunštiny: Petr Skořepa
Česká verze Dolky-n trei straie vydaná v Rumunsku a určená českým turistům v
rumunském Banátu.
Komiks se prodává v banátských hospůdkách.
Ukázky ilustrací: ukázka 1, ukázka 2, ukázka 3, ukázka 4, ukázka 5, ukázka 6.

Cena: 24 Lei (RON)

 


Desideriu Gesce: Historie českých komunit v Rumunsku


Ambiciózní projekt místních učitelů pojednává o fenoménu „český Banát“ v dosud nebývalé časové i tematické šíři a z hlediska rozličných aspektů. Českého čtenáře zaujme také u nás neobvyklé zpracování problematiky osídlení-kolonizace z  pohledu rumunských intelektuálů s velmi dobrou znalostí prostředí. Kniha obsahuje množství starých fotografií z rodinných archivů, české vydání je doplněno  o snímky z archivu Etnografického ústavu AV ze 60. let a o novodobé fotografie, z nichž velkou část tvoří produkce známého banátského aktivisty Ivo Fíka Dokoupila.

Kniha je vázaná, má 464 stran, formátu 16 × 23 cm a obsahuje téměř
700 fotografii, dokumentů a tabulek. Knihu lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas nebo přímo u nakladatele herrmann@synove.cz (po domluvě je možný osobní odběr v Praze za cenu 400 Kč, nebo poštou na dobírku za 450 Kč). Kniha je rovněž v prodeji v kudrnovském vobchůdku v podchodu pod brněnským nádražím. V Banátu by měla být v prodeji v místních hospodách či obchodech: na Gerníku v Piečkové hospodě, na Heleně v hospodě "U Štěpničky" a také u Švejdů v obchodě, v Rovensku v obchodě a v Eibenthale v penzionu "U Medvěda" a také hned vedle, na č. 33, u Fiklů. Lze si ji v Banátu rovněž koupit přímo u autorů s podpisy či věnováním (ubytovani.banat@centrum.cz).

Doporučená cena v Čechách je 498,- Kč, v Banátu 80 RON.


Josef Kocman: Vyprávění o Banátu – povídání s Janem


 

Pan Kocman je v této knize zasvěceným a současně poutavým průvodcem Banátem. Částí Rumunska, obydlenou  českými krajany,  kteří do těchto vzdálených krajin přesídlili již počátkem 19. století a přesto si do dnešní doby zachovali ve svých srdcích hluboce zakořeněnou vzpomínku na původní domovinu svých prapředků. Kniha nás ve vzpomínkách pana Kocmana provází nejen tímto krajem, ale především životy těch generací Čechů, kteří zde žijí již téměř 200 let. Autentičnost jeho vyprávění je znásobena i způsobem vyjadřování, mluvou charakteristickou právě pro minulé generace. Knihu lze charakterizovat i jako pozvánku na cestu v čase zpět a může se tak stát i sondou do vlastního života. Nás, kteří žijeme nejen o tisíc kilometrů „jinde“, ale i v „jiném“ čase.

Kniha má 160 stran textu a 16 stran barevných fotografií na křídovém papíře. Formát knihy je 21x15 cm. Knihu lze objednat na adrese cdknihy@povidanisjanem.cz nebo u CK Kudrna (vobchudek@kudrna.cz), Více na www.povidanisjanem.cz.

Cena 200,- Kč"

 


 Příroda a krajina v okolí Svaté Heleny
  (Pavel Klvač, Antonín Buček a Jan Lacina (eds.))


 

Dějiny českého osídlení rumunského Banátu a současný život našich krajanů jsou dnes díky značné popularizaci všeobecně známé. České vesnice v Rumunsku se staly vyhledávaným cílem organizovaných turistů i individuálních návštěvníků. Na velké přitažlivosti tohoto kraje má svůj nezanedbatelný podíl malebnost zdejší kulturní krajiny, spolu s relativní zachovalostí okolní přírody. Přes jejich unikátní ekologickou a estetickou hodnotu však dosud komplexnější pojednání na dané téma chybělo. Naše publikace je prvním pokusem tuto mezeru zaplnit.

Kniha je celobarevná, má 76 stran na křídovém papíře formátu 23x16 cm. Obsahuje 58 fotografií a 2 mapy.

Knihu lze objednat přímo u vydavatele - o. s. Drnka - drnka@tiscali.cz - www.drnka.org 

Cena 120,- Kč (+ 40,- Kč poštovné a balné)

 


 Rumunština: konverzace (nakl. Lingea)


 

Unikátní konverzace se slovníkem a gramatikou. Přehledné členění do tematických bloků umožňuje rychlou orientaci v textu, současně usnadňuje i dorozumění se v běžných i nouzových situacích na cestách a při komunikaci s cizinci, a to i úplným začátečníkům. Důraz je kladen na praktickou aktivní komunikaci, přehlednost a snadnou orientaci v textu. Obsahuje šestnáct tematických oddílů. U všech uvedených vět a frází je doplněna výslovnost. Součástí této příručky je také slovník a stručný přehled gramatiky. Důležité informace o zemích s tipy na návštěvu zajímavých míst a památek i užitečnými postřehy a doporučeními najdete v kapitole Praktické informace a v krátkých poznámkách u jednotlivých oddílů. Obálka je doplněna orientačními mapkami.

Vydalo nakladatelství Lingea, Praha 2010, 320 stran, paperback, cena 180 Kč


 


 Petr Kokaisl a kolektiv: Krajané - po stopách Čechů ve východní EvropěInternetovou verzi této podrobné publikace, ve které najdete množství informací o krajanských vesnicích v Banátu najdete na googlu.
 


 Gernický školní kalendářVýbor z dětských slohových prací a kreseb otištěných v časopisu Gernický zvoneček připravil učitel Jaroslav Svoboda. Tématem jsou zejména církevní i světské slavnosti a události v průběhu roku. Kniha obsahuje také gernické pověsti a místopisná vyprávění, slovníček nářečních a přejatých výrazů.

Vydalo nakladatelství Herrmann a synové, Praha 2004, 80 stran, kroužková
vazba, prodejní cena je 99,- Kč.

Knihu si můžete objednat zde nebo koupit ve Svaté Heleně v obchůdku "U Pepsiho" či v hospodě na Gerníku.


 Jaroslav Svoboda: Gerník v letech 1826 - 1949Jedenáct kapitol z historie největší české vesnice v dnešním Rumunsku sestavil učitel Jaroslav Svoboda, který dlouhá léta působil v oblasti českých vesnic rumunského Banátu. Obsah: Příčiny přesidlování a jeho počátky - Kolonizace a založení osady - Nepokojná léta - Založení a obsazení gernické farnosti - Stavba gernické školy, fary a kostela - Od vysvěcení kostela do konce 19. století - Od počátku 20. století po vypuknutí 1. světové války - 1. světová válka a její důsledky - 20. léta 20. století - 30. léta 20. století - 40. léta 20. století - Přílohy

Vydalo nakladatelství Ivan Krasko, Nadlac 2004, 67 stran, fotografie autora, vázáno.

Ukázku z knihy najdete zde. Turistický a vlastivědný průvodce českým Banátem
Autoři: Jaroslav Svoboda, Ivo Dokoupil a další. 

Kniha přináší informace o historii, tradicích a dnešních reáliích českých krajanů žijících v rumunském Banátu. Obsahuje rovněž slovníček banátských českých zvláštností, informace o turistických trasách v oblasti a o lidové architektuře.

 

Více informací o knize najdete zde.

 

Vydala CK Kudrna v Brně v červnu roku 2002, 134 fotografií, 157 stran, vazba spirálová, vyšlo společně se zvukovým CD.

 

Doporučená prodejní cena 158,- Kč, CD 78,- Kč.

 

Knihu si můžete objednat zde nebo u CK Kudrna (vobchudek@kudrna.cz)


Recenzi najdete zde (Lidové noviny, 16. 12. 2003).

Na prodejnách CK Kudrna v Praze a v Brně jsou k prodeji nejnovější mapy Banátu z roku 2014 a tamtéž máte možnost zakoupit i čerstvě vydaného průvodce Banátem (dotisk 2015).
Turistická mapa Banátu
Turistická mapa oblasti Banátu, kterou obývá česká menšina v Rumunsku. Obsahuje turistické trasy spojující pět českých vesnic, které vyznačil KČT. 


V měřítku 1 : 100 000, vydal Klub českých turistů (Trasa spol. s r. o.) a Freytag & Berndt v květnu 2001 ve spolupráci se Společností Člověk v tísni. 2. vydání vyšlo v roce 2004 a 3. opravené vydání v roce 2008.


Mapu si můžete objednat zde.

Naskenovanou mapu najdete zde.

Nově (2016) najdete všechny trasy a vesnice i na webu mapy.cz, kam je zanesli dobrovolníci sdružení kolem hospody U mevěda na Eibenthale.

 


 


Mapa župy Karaš Severin (Judeţul Caraş Severin)Podrobná mapa župy Caraş Severin, ve které se nachází pět ze šesti českých vesnic.

 


 Mapy na internetuMapy na internetu najdete například na stránkách:

http://medvegyu.organic.hu/terkep_gyujtemeny_romania.php

http://kevf72.troja.mff.cuni.cz/mapy/rumunsko/

http://mapy.mk.cvut.cz/data/Rumunsko-Romania/

http://www.alpina.cz/rumunsko/mapy/

http://www.fi.muni.cz/~xsmerk/rumunsko/ 

 

 

Během svého pobytu u krajanů se chovejte jako pozorní, uctiví a nenápadní hosté, abyste příliš nenarušili unikátní atmosféru českých vesnic. Vaše návštěva v roli platícího turisty by měla být pro krajany i pro nádhernou přírodu Banátu přínosem.

V rámci projektu rozvoje šetrné turistiky pro společnost Člověk v tísni o. p. s. zhotovil Ivo Dokoupil
 (ivo.dokoupil zavináč tiscali.cz).
Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů veřejné diplomacie..

© Společnost Člověk v tísni o.p.s., 2016