PENÍZE

Čím platit v Banátu

 
Jako všude jinde v Rumunsku, i v českých vesnicích Banátu je oficiální měnou rumunský leu (množné číslo lei), jehož kurs vůči euru nebo dolaru můžete zjistit zde. České koruny (i ve větším množství) za leie můžete rozměnit v dobrém kursu přímo v Komerční bance v Temešváru (u příjezdové cesty z Aradu). Na Svaté Heleně můžete jak v domácnostech za ubytování tak i v obchodech platit českými korunami. V ostatních vesnicích s tím ale raději nepočítejte a včas si rozměňte rumunské leieee.

České koruny přímo na leie můžete měnit ve směnárnách v Temešváru. Nejlepší kurs vám ale nabídne Banca Comerciala Romana na ul. Calea Aradului nr. 11 (pokud pojedete autem z Aradu, tak ji budete míjet po pravé straně).

Dobré víno, likéry a další věci za velkoobchodní ceny si můžete nakoupit v supermarketu Metro za Temešvárem (po cestě do českých vesnic). Cizinci nemusí mít speciální registraci, stačí se prokázat pasem.


Rumunsko nyní přistoupilo k měně, při které byly škrtnuty čtyři nuly. Takže nový leu je 10 000 lei starých. Naštěstí jsou nové bankovky zcela identické s bankovkami starými, takže k chybám dochází jen při přepočítávání.