Pomoc krajanům - další možnosti pomoci

 
 

Projekt zdravotnické a sociální pomoci
Člověk v tísni a Český červený kříž Praha se snaží zajistit humanitární a zdravotnickou pomoc českým obyvatelům rumunského Banátu. Situace krajanů po zdravotní stránce není právě růžová. Ceny léků a základní zdravotní péče často značně převyšují jejich finanční možnosti a problémy způsobuje i nedostatečná osvěta a nedůvěra vůči rumunským lékařům.

Díky tomu potom dochází k situacím, že lidé si mezi sebou "vyměňují léky". Proč by sousedce, které předepsané léky na její nemoc zabírají, nezabrali taky mě...- a tak babička s vysokým tlakem užívá léky na cukrovku apod. Dalším problémem je nedostupnost lékařské péče. Lidé z vesnic, které jsou v zimním období prakticky nepřístupné, se prostě k lékaři nemají jak dostat.

V rámci tohoto projektu se zatím od prosince 2005 uskutečnilo několik pracovních cest s cílem zmapovat potřebnost zdravotnické a pečovatelské pomoci ve všech vesnicích. Během cest jsme navštívili všechny české vesnice, a ošetřili několik set obyvatel. Ošetřovatelé z ČR provedli od preventivních prohlídek (měření tlaku, krevního cukru), přes ordinaci potřebných léků, až po ošetření otevřených ran (bércové vředy, úrazy). Díky pochopení sponzorů jsme rozdali mezi imobilní obyvatele 43 párů francouzkých holí, které jim velice usnadnili možnost pohybu.

K nejzávažnějším ošetřením patřili otevřené zahnisané rány, hypertenzní krize (maximální naměřená hodnota: 280/140), intoxikace léky, nebo např. ošetření zahnisaných zvukovodů. Jedna pacientka musela být převezena k hospitalizaci. (pro zajímavost - při hospitalizaci v místní nemocnici si pacient hradí úplně vše - léky, vyšetření...navíc si musí z vlastních zdrojů zajistit teplo - přinést si sebou dostatek dřeva na topení, nebo el. přímotop...).

Jak můžete pomoci vy?
Po jednáních s rumunskou Charitou z Temešváru se podařilo dosáhnout toho, že v každé české vesnici funguje vyškolená ošetřovatelka, která je placená rumunskou stranou. Všem ošetřovatelkám ale chybí dostatek základního vybavení, především základní léky a obvazový materiál, vitamíny, čaje, teploměry a pod. Pokud chcete starým lidem v Banátu trochu pomoci, přivezte místním ošetřovatelkám materiál. Najdete je v jednotlivých vesnicích, každý je tam zná.

Rovensko - paní Helena Pelnářová
Gerník - paní Marie Boudová
Svatá Helena - paní Tismonárová
Bígr - paní Mlezivová (spojení přes místního učitele iosif.mleziva@yahoo.com)
Šumice - pan Veverka Johan

 

        
     
     


Další možnosti jak krajanům pomoci v rámci různých činností:

 • Škola Bígr
  Jedná se o jednotřídku s 8 žáky, ve které na dvě směny vyučuje učitel Josef Mleziva. Škola potřebuje : CD a DVD s různými testy z češtiny, angličtiny a zeměpisu (pro procvičování učiva), náplně do tiskáren Canon PIXMA MG 5150, Canon I-SENSYS MF 4330d, nový počítač, kopírku, která by sloužila všem obyvatelům vesnice aby nemuseli do města, fotbalový míč.

  Kontakt:

  Josef Mleziva, učitel

  Tel.: +40 724 192 655

  E-mail: iosif.mleziva@yahoo.com

  iosif.mleziva@facebook.com

  Skype: iosif.mleziva • Škola ve Svaté Heleně 
  Školu navštěvuje 52 žáků. Pro výuku také potřebuje pastelky, kartony na malování, omalovánky a pod. Kontakt:
  František Roch, učitel
  Tel.: +40 721 540 367
  Petr Skořepa, český učitel
  E-mail: SkorepaPetr@seznam.cz.

   

 • Škola v Eibentále
  Ve škole je asi 40 dětí. Pro výuku je třeba voskovky, suché křídy, tempery, tuše, rediska, modurit, kreslící čtvrtky, různé didaktické materiály pro malé, něco na způsob sluníčka, to ale škola odebírá. Děti ve vesnici potěší, pokud jim přivezete staré sáňky, lyže, běžky, kola.
  Kontakt:
  Nána Herrmannová, paní učitelka
  E-mail: nana@synove.cz.

   

 • Škola na gerníku
  Ve škole je asi 42 dětí, k dispozici je počítačová učebna. Pro výuku informatiky ale i češtiny (využívají se CD-ROMy) škola potřebuje CD nebo DVD se zajímavými programy. Pro výuku také potřebuje pastelky, kartony na malování, omalovánky, sportovní nářadí, míče a pod. Děti ve vesnici potěší, pokud jim přivezete staré sáňky, lyže, běžky, kola.
  Kontakt:
  Josef Mudra Bouda, ředitel školy
  Tel.:
   +40729856474
  E-mail: josefmudra@yahoo.com

   


Poděkování za pomoc Banátu patří všem, kteří ji nezištně poskytují. 
V posledních letech jsou to zejména:

 • Firma Noe, jednen z největších českých výrobců hraček, který podporuje provoz dílny banátských švadlenek

 • SOS Banát - sdružení, které vzniklo před dvěma lety a podporuje především vzdělávací projekty v českých vesnicích rumunského Banátu.

 • Michal Kupsa - který se s pečlivostí sobě vlastní věnuje banátským počítačům

 • Michael Tlapa - který věnoval školám velké množství počítačové techniky

 • Skupina majitelů terénních aut z Prahy - kteří věnovali škole na Rovensku xerox a počítače

 • David Dvorský - ředitel jazykové školy Glossa a zakladatel nadace SOS Banát

 • CK Kudrna - cestovní kancelář, která dopravila tam i zpět mnoho užitečného

 • Aram Herrmann a Nána Nedbalová - kteří provádějí značkování a jsou v Banátu jako doma

 • Daniel Hauser - ředitel společnosti Newtel

 • Vojenské lesy ČR - které věnovaly několik koňských sedel
 

 

Během svého pobytu u krajanů se chovejte jako pozorní, uctiví a nenápadní hosté, abyste příliš nenarušili unikátní atmosféru českých vesnic. Vaše návštěva v roli platícího turisty by měla být pro krajany i pro nádhernou přírodu Banátu přínosem.

V rámci projektu rozvoje šetrné turistiky pro společnost Člověk v tísni o. p. s. zhotovil Ivo Dokoupil
 (ivo.dokoupil zavináč tiscali.cz).
Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů veřejné diplomacie..

© Společnost Člověk v tísni o.p.s., 2011