Úvodní informace

Ves založená v roce 1827 ležící ve výšce 550 až 600 m n. m. českými kolonisty z kraje litoměřického, plzeňského, klatovského a chrudimského. Německá varianta názvu obce údajně připomíná generála jménem Andreas Schneller, který snad zde jednu noc právě době založení obce přenocoval.

První obyvatelé vystavěli vesnici ve tvaru křesťanského kříže, v jehož středu stojí římskokatolický kostel vybudovaný v roce 1876 k poctě Svaté Trojici a posvěcený na svátek sv. Havla. Tvar vesnice vynikne při pohledu z okolních kopců, především z Kopřivy (přes 900 m n. m.).

Dříve tato vesnice spadala pod vojenskou posádku v Berzásce. V roce 1830 zde žilo 266 obyvatel, v roce 1934 až 610 obyvatel, podle údajů z roku 1991 již jen 360 obyvatel, z toho 350 Čechů, v roce 2000 Čechů 269 a v roce 2001 jen 254 Čechů.

Půda kolem vesnice je jílovitá a nepříliš úrodná. Obyvatelé se proto odjakživa živili těžkou prací v okolních dolech, ostatní krajané je z tohoto důvodu nazývali „horáci“ (tj. „havíři“-“hory“ je banátské označení pro doly). Z dolů dnes funguje, a to již jen částečně, kamenouhelný důl „Cozla“, kde několik bigerských mužů pracuje.

Nejbližší železniční stanicí je přes 80 km vzdálená Oršava, od hlavní silnice je Bígr vzdálen 18 km.

Fotogalerie vesnice Zobrazit na mapě
BígrBígrBígr
Vesnice s tradicí
od r. 1827

Co byste měli vědět

Doprava

Dopravu malých či větších skupin turistů z vesnice do vesnice nebo ke kaňonu řeky Nery zařizuje Petr „Sedlář“ Hrůza, čp. 87 ze Svaté Heleny (tel.: +40729285659). Lze s ním například domluvit dopravu do vesnice Sasca Montana a pak si projít celou soutěsku Nery až do Rovenska. Nebo vás může dopravit do sousední vesnice Eibenthal, odkud se můžete po červené značce vrátit na Bígr.

Zásobování a hospody

Ve vesnici je hospůdka (kafébar) s točeným pivem (4 Ron) a skvělou kávou (2 Ron), spojená s prodejem základních potravin (skromný výběr, ale na čundr postačující). Chleba si pečou krajané sami, do vesnice se dováží třikrát týdně (pondělí, středa, pátek – nutno objednat). Po vesnici je rozveden vodovod s kvalitní pitnou vodou.

Voda

Po vesnici je rozveden vodovod s kvalitní pitnou vodou. Pokud trváte na pravidelném používání koupelny, pak je nejlépe domluvit se s domácími předem, zda jsou schopni vaše požadavky splnit.

Internet

V obci je již mobilní signál a díky tomu i wi-fi v mnoha domácnostech.

Stravování

Ve vesnici zatím není hospoda s jídlem. Takřka všichni ubytovávající nabízejí polopenzi. Na jídle se zde tradičně česky nešetří a tak většině turistů stačí vydatná snídaně a bohatá večeře.

Pokud ale vyžadujete plnou penzi, je nejlepší se s krajany domluvit předem.

Domácí výrobky a suvenýry

Domácí sýr z kravského mléka a mléko můžete koupit u Mlezivů na čp. 108 a 109.

Půjčovna kol

Na Bígru zatím půjčování kol nefunguje.

Jak to u nás ve vesnici vypadá

Ať už se jedná o architekturu, malebná zákoutí nebo každodenní život českých krajanů, banátská vesnice a její okolí vám zaručeně učaruje...

Ubytování v Bígru

Ubytujte se u česky mluvících krajanů. Hostům jsou k dispozici pokoje nebo celé domy komfortně upravené pro váš pobyt.

Všechna práva vyhrazena © Společnost Člověk v tísni o.p.s., 2021 | Cookies