Úvodní informace

Ves byla založena v roce 1827 v úzkém údolí podél potůčku Tisovice a své německé jméno dostala podle rozsáhlých porostů tisu, po kterých ale dnes již není ani památky. Čeští kolonisté sem přišli z Plzeňska, Klatovska, Čáslavska a Berounska. Vesnice leží ve výšce kolem 500 m n. m.

V roce 1912 zde byl v obci vystavěn římskokatolický kostel, který je zasvěcen Sv. Janu Nepomuckému a vysvěcen byl na Sv. Havla. U kostela je fara, působil zde léta děkan Václav Mašek, který v roce 2002 obdržel cenu Jana Masaryka za dlouholetou záslužnou práci pro krajany.

V roce 1934 zde žilo 600 obyvatel, v roce 1991 okolo 400 obyvatel českého původu, v roce 2000 již jen 302 obyvatel. Dnes je zde asi 190 obyvatel. Obyvatelé se v minulosti všichni živili prací v dole na antracit v Ujbányji (Baia Nouă) vzdálené od vsi asi tři kilometry.

Dnes pobírají důchody nebo musí za prací dojíždět. V okolí obce je spousta zaniklých štol, v některých se těžil azbest. Z vrcholu Známana rozkládajícího se nad vesnicí jsou nádherné výhledy po okolí.

Od Dunaje je Eibenthal vzdálený asi 7 km (vede sem nová asfaltová cesta kolem potoka Ljubotina), od Oršavy 38 km.

Fotogalerie vesnice Zobrazit na mapě
EibenthalEibenthalEibenthal
Vesnice s tradicí
od r. 1827

Co byste měli vědět

Doprava

Na Eibenthal vede úplně nová a kvalitní asfaltová cesta. Je to tzv. bývalá „štreka“ začínající za mostem (když jedete od Moldovy tak minete první odbočku na Eibenthal a po asi jednom kilometru narazíte na most přes přítok Dunaje a hned odbočíte vlevo).

Dopravu malých či větších skupin turistů z vesnice do vesnice nebo ke kaňonu řeky Nery zařizuje Petr „Sedlář“ Hrůza, čp. 87 ze Svaté Heleny (tel.: +40729285659). Lze s ním například domluvit dopravu do vesnice Sasca Montana a pak si projít celou soutěsku Nery až do Rovenska. Nebo vás může dopravit do sousední vesnice Bígr, odkud se můžete po červené značce vrátit na Eibenthal.

Zásobování a hospody

Ve vesnici jsou dva dobře zásobené obchody a tři hospůdky, jedna s čepovaným pivem. Obchůdek a hospoda „Český krajánek“ má otevřeno 9-12 hod. a 18-23 hod., hospoda „U medvěda“ obdobně, ale jen v době léta. Chleba se do vesnice přiváží v úterý, ve čtvrtek a v sobotu (lze objednat u domácích nebo si počkat až bude pekařské auto projíždět vesnicí).

Místní mají vodu z vlastních studní. Pokud trváte na pravidelném používání koupelny, pak je nejlépe domluvit se s domácími předem, zda jsou schopni vaše požadavky splnit.

Ve vesnici je nově vybudovaná restaurace s dobrým z Čech dováženým pivem značky „Eibenthal“, kde si můžete dát místní rumunské i české jídlo (www.visitbanat.com), na mapě zde: Zobrazit restauraci na mapě

.

Naproti restauraci je obchůdek a hospůdka s pingpongem "U Edgara".

Na nově budované návsi je nový obchůdek se suvenýry a domácími výrobky

Voda

Ve vesnici není centrální vodovod, krajané mají vlastní studny nebo používají lokální vodovody. Protože kvalita vody ve studních neodpovídá tomu, na co jsou turisté z města zvyklí, doporučujeme pít čaje nebo kupovat vodu balenou.

Internet

Ve vesnici je již mobilní signál a díky němu i internet. Skoro každá domácnost má již internet a wifi.

Stravování

Ve vesnici je nově vybudovaná restaurace s dobrým českým pivem značky „Eibenthal“, kde si můžete dát místní rumunské i české jídlo (www.visitbanat.com). Takřka všichni ubytovávající poskytují polopenzi.

Na jídle v domácnostech se zde tradičně česky nešetří a tak většině turistů stačí vydatná snídaně a bohatá večeře. Pokud ale vyžadujete plnou penzi, je nejlepší se s krajany domluvit předem.

Domácí výrobky a suvenýry

Domácí kravský sýr a mléko si můžete koupit například u Josefa Kocmana čp. 90 nebo u Pospíšilů na čp. 123 (naproti Krajánkovi). Vynikající kozí sýr najdete u Verunky Pervulescu (druhý barák pod kulturním domem - kaminem směrem ke kostelu na levé straně).

Místní včelař Emil Bradáč (naproti nově otevřené restaurace) je znalcem místních bylin a jejich účinků a samozřejmě ví všechno o včelách a medu či propolisu. Taky si zde můžete zakoupit výborné domácí likéry, propolis či bylinkové čaje.

Skvělou kořalku si můžete koupit u Fidiho.

Půjčovna kol

Půjčování kvalitních trekingových kol zajišťuje Hospoda u Medvěda ( info@dovolena-banat.cz, tel: +420 725 836 906, rezervace: rezervace@dovolena-banat.cz)

Jak to u nás ve vesnici vypadá

Ať už se jedná o architekturu, malebná zákoutí nebo každodenní život českých krajanů, banátská vesnice a její okolí vám zaručeně učaruje...

IM000004romania_banat_eibenthal_331904romania_banat_eibenthal_331834romania_banat_eibenthal_331822romania_banat_eibenthal_331816romania_banat_eibenthal_331812romania_banat_eibenthal_331805romania_banat_eibenthal_331804romania_banat_eibenthal_331529romania_banat_eibenthal_331522romania_banat_eibenthal_331521romania_banat_eibenthal_331519romania_banat_eibenthal_331515romania_banat_eibenthal_331508IM000016romania_banat_eibenthal_331906

Ubytování v Eibenthalu

Ubytujte se u česky mluvících krajanů. Hostům jsou k dispozici pokoje nebo celé domy komfortně upravené pro váš pobyt.

Všechna práva vyhrazena © Společnost Člověk v tísni o.p.s., 2021 | Cookies